X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Ücretli ve Ücretsiz SSL farkı nedir?

AnasayfaYazılarGenel KonularÜcretli ve Ücretsiz SSL farkı nedir...

Bu makalemizde sizlere Ücretli ve Ücretsiz SSL'in bir farkı var mıdır? Bunu açıklamaya çalışacağız. 

Ücretsiz SSL Avantajları Nelerdir?

  • Tabiki en büyük avantajı ücretsiz olmasıdır.
  • Ücretli SSL lerden hiç bir farkı olmaksızın koruma sağlaması.
  • Google aramalarında faydalı olması.
  • Bir çok projede kullanılabilmesi.

Ücretsiz SSL Dezavantajı Nelerdir?

  • Kısa dönemli kayıt ve tekrarlanma gereksinimi.
  • Teminat tutarının  olmaması.
  • Desteğinin olmaması.
  • Yalnızca DV (Domain Validation) oluşu.

Hangi SSL'li tercih etmeliyim?

Bu sorunun cevabını yalnızca siz verebilirsiniz. Bizim önerimiz eğer bir e-ticaret platformu işletmiyorsanız ücretsiz SSL gayet yeterlidir ve ücretli SSL ile arasında koruma bakımından bir farkı yoktur. Diğer yandan e-ticaret ve güvenirliliği arttırmak için ücretli DV yada EV sertifikalar tercih edilebilir. 

DV Sertifikalar nedir?

Sadece alan adı kontrolü yapılarak verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar yeşil bar özelliği taşımazlar ve ek evrak gerekmeden 5dk gibi kısa bir sürede elde edebileceğiniz sertifikalardır. 

OV Sertifikalar Nedir?

Organization Validation (Kurumsal Doğrulama) yapılan sertifikalardır. Bu sertifikalar bazı belgelere ihtiyaç duyarlar 3 ila 7 gün alımları sürebilmektedir. SSL sertifikasında şirketinizin adı geçer ve güven artırmak için güzel bir unsurdur. OV sertifikalarda yeşil bar bulunmaz. Fakat açıkça size verildiği sertifika üzerinden öğrenilebilir. DV sertifikalardan ücret olarak daha yüksektir.

EV Sertifikalar Nedir?

Bu sertifikalar OV sertifikalar gibi Kurumsal Doğrulamaya tabidir ve işlemler biraz daha ağırdır. Bu sertifikalar yeşil bar üstünde şirket ismi şeklinde görünür. Ücreti bütün sertifikalardan pahalıdır. Teminat ücretleri yüksektir. Eğer büyük bir organizasyon yada e-ticaret projesi sahibiyseniz bu sertifika sizin ciddiyetinizi gösterir. 

SSL Güvenlik Açısından Bir Fark Var Mı?

SSL sertifikaları genellikle aynı teknolojiyi kullanır. Bu nedenle ucuz ile pahalı SSL arasında marka bilinirliği ve teminat oranları dışında bir fark yoktur. Aynı işi ücretsiz bir sertifikada yapabilir fakat dönemi kaçan kısa dönemli bir sertifika yüzünden kimse e-ticaret sitesini riske atmaz. Bu çok büyük bir güven kaybına dönüşebilir. Bu nedenle yapılan projeye göre davranmakta fayda vardır. 

Öneriniz Nedir?

E-ticaret ile uğraşıyorsanız teminat oranlarına göre DV yada OV bir sertifika alabilirsiniz. Eğer hacminiz yüksekse bu durumda EV sertifika ile güveni üst düzeye çıkarabilirsiniz. 

Eğer blog kişisel bir proje ise bu durumda ücretsiz SSL sizin için yeterlidir. Sisteme bişeyler olur yenilemez google sıralamam düşmesin diyorsanız ki bu bir çok sistemde çözüldü bu durumda DV sertifikalardan fiyatı en uygun olanı almanız hem kesenize hemde sitenize artı puan olarak dönecektir. 


Top